Geoblog.pl    mmt    Podróże    Australia i Nowa Zelandia 2012    Kiwi nature.

Kiwi nature.

Nowa Zelandia
Nowa Zelandia, Christchurch

Jaka jest ta Nowa Zelandia?
Po pierwsze piękna. Góry o pięknych regularnych alpejskich rysach, przykryte w partiach szczytowych śniegiem i doliny tak zielone, że już bardziej być nie mogą. A na nich powoli pasą się nowozelandzkie słynne owce Merynosy. To z ich wełny i skór robione są te słynne buty.
Jeśli chodzi o miasta, wsie i miasteczka to poza Queenstown typowym górskim kurortem – takim nowozelandzkim Chamonix wydają się prowincjonalne i wyludnione. Quennstown jest piękne i tyle.
Nowa Zelandia, przynajmniej w tej części po której podróżowaliśmy to kraj starszych ludzi. 80 % ludności ma już bardzo siwe włosy. O tym dlaczego tak jest dowiedziałem się od Pani z którą przegadałem 3 h lotu z Christchurch do Brisbane, która jak wielu Nowozelandczyków wyemigrowała do Australii. Siobhan była o tyle dobra, że – jak uparcie twierdziła – bała się lotu i o 8 rano wypiła 2 butelki wina (małe) i była kompletnie wstawiona. Zacząłem ją podejrzewać o polskie korzenie . Zionęła jak stoczniowiec po robocie .
Australia dla nich jest jak Londyn dla Polaków. Jest ucieczką od wszystkiego od nudy, braku ciekawej pracy i odpowiednich pieniędzy, braku towarzystwa WSZAK WSZYSCY JUŻ WYJECHALI. Jest też ucieczką od trzęsień ziemi.
Przecież to tylko parę lat temu koło południa, w Christchurch nastąpiło ogromne trzęsienie ziemi, w którym zginęło prawie 200 osób.
Cale centrum Christchurch zostało zrównane z ziemią i do dziś centrum to otoczone jest płotem – siatką za którą widać resztki ocalałych budynków, wybite szyby wystawowe, szkło i cegły budynków leżące na ulicy, migające awaryjnie światła na przejściach dla pieszych. Jak po bombie atomowej. I ta cisza….
Kiedy nasz towarzyszka podróży opowiadała o tym jak to było widoczne było w jej oczach przerażenie. Ciągle powtarzała „nigdy więcej”…
Jeżeli chcesz zobaczyć przepiękne krajobrazy, chcesz pochodzić po górach, przepłynąć się raftingiem i skoczyć na 130 metrowym bungee, koniecznie musisz tu przyjechać. Jeżeli chcesz się bawić, plażować i pysznie zjeść leć do Australii.
Jeszcze jedno, przez cały pobyt nie widziałem tu ani jednej ładnej miejscowej dziewczyny. Nie dziwię się, że emigrują .
Parę tipów – jak wynająć campervana.
Po pierwsze zwróć uwagę na ubezpieczanie, my preferowaliśmy z udziałem własnym nie wyższym niż 250 NZD, ale z pełnym pokryciem w zakresie szyb i opon – windows nad tyres. Jak się okazało słusznie, bo miejscowo są tu prowadzone roboty drogowe, w czasie których wysypywane są na drogę duże ilości żwiru i, co tuż przed oddaniem naszego gryzonia niemal nie skończyło się wybiciem przez Tira kamieniem nam przedniej szyby. Pozostała w zasadzie prawie dziura na wylot.
Bardzo dokładnie obejrzyj samochód i pozaznaczaj wcześniej nie zaznaczone uszkodzenia. Zawsze coś znajdziesz. Sprawdź kompletność wyposażenia kuchni, „sypialni” ect. Wszystkiego powinno być tyle, ilu jest zadeklarowanych pasażerów. Im więcej kierowców zadeklarujesz tym więcej zapłacisz….

mmt

Marta i Mati